Čistenie komína

Čistenie komínov

Istotne každý z Vás pozná problematiku čistenia komína. Ide o bežnú údržbu komínového telesa vo vykurovacom období. Komín je zanesený, špinavý a v horších prípadoch úplne zalepený od dechtu. Ako na to? Rozoberme si podrobne.

Čistenie komína je činnosť, ktorú by mal vykonávať z odborného a profesijného hľadiska kominár. Na Slovensku sa nachádza viac komínov ako je kominárov a tak je takmer nemožné, aby jestvujúci kominári dokázali podľa vyhlášky o komínoch vyčistiť periodicky všetky komíny a na rok sa k nim zase vrátiť. Štatisticky by to trvalo viac ako 5 rokov, až potom by mohli pristúpiť k čistenie toho prvého komína. Čistenie komína je potrebné aspoň 2x za rok a preto v takýchto prípadoch prechádza táto práca na majiteľa domu.
V prípade, že sa čistenie zanedbá, začne sa na stenách tehlového komína usadzovať decht, ktorý sa môže časom zapáliť a celý komín následne vyhorí. Na rad potom prichádza vložkovanie komína.

Vráťme sa ešte k usadenému dechtu. Ide o silne zapáchajúcu čiernu hmotu, ktorá narúša murivo a znehodnocuje celý komín. Ak vznikne prasklina kdekoľvek v komíne, decht postupuje ďalej až vyústi v stene obytnej časti domu. Ak chcete vytvrdnutý decht odstrániť a nepomáha žiadne čistenie je nutné komín vyfrézovať. Frézovanie odstráni usadený decht po celej výške a zanechá komín tehlovo čistý. Na rad po takomto zásahu prichádza vložkovanie nerezovým systémom. Štandartne sa vložkuje priemer 160, 180 alebo 200mm.

Prečo pravidelné čistenie

Čistenie vo vyvložkovanom komíne je vždy nutné. Na to aby bol komín čistý a z vnútornej strany nerezového systému hladký je nevyhnutné komín pravidelne čistiť a udržiavať ho v dobrej kondícii. Čistenie nerezového komína sa vykonáva výlučne silikónovým kartáčom, aby nedošlo k poškodzovaniu steny nerezového komína.

Dbajte na to aby Váš komín bol čistý a priechodný. Vytvoríte tak v ňom ťah, ktorý potrebuje kotol pre dobré spaľovanie a ušetríte výrazne na spotrebe paliva.
Ak nemáte komín vyvložkovaný doporučujeme tento zásah pre zníženie spotreby paliva, dosiahnutie optimálneho ťahu komína a zabezpečenie nehnuteľnosti pred vyhorením počas vykurovacích cyklov.

Čistenie komína je základom pre dobré horenie vykurovacieho paliva, jednodché čistenie, údržbu a bezpečnosť objektu.