Problémy s komínom

Problémy s komínom

Problémy s ním a čistenie komínov

Máte problémy s nahromadeným dechtom vo svojom komíne? Je dôležité, aby ste sa dechtu zbavovali pravidelným čistením komína. Ak sa vám bude decht stále hromadiť, môže dochádzať k menšej účinnosti komína, k prieniku dechtu do obytnej časti alebo k požiaru. Prečítajte si ďalej, čo spôsobuje vznik dechtu.

Komínový decht

Príčiny vzniku dechtu

Veľké množstvo dechtu vzniká pri nesprávnom spaľovaní alebo používaní nevhodného paliva. Pri používaní uhlia je takmer nemožné zabrániť usadzovaniu dechtu na stenách komína. Uhlie je hlavnou príčinou tvorby dechtu.

Nevhodným palivom je taktiež drevo. A to hlavne ak obsahuje veľa živice, smoly. Drevo spôsobuje tvorbu dechtu aj keď nie je dostatočne vysušené alebo ho prikladáme do kotla mokré. To sú hlavné príčiny, prečo vzniká decht. Nahromadený decht však môže spôsobiť vážne problémy.

Čo sa môže stať

  • praskne stena komína
  • decht začne prenikať do smuriva
  • komín ma horší ťah
  • zhoršuje sa spaľovanie,
  • môže dôjsť k požiaru
Kontaktný formulár Zaujíma Vás naša ponuka?
Kontaktujte nás
Decht v komíne

Potrebné je čistenie komína

Aby ste sa vyhýbali dechtu usadenému v komíne, je ho potrebné pravidelné čistenie komína. Ak sa vám však stane, že praskne stena komína a decht preniká do stien domu, je potrebné konať čo najrýchlejšie a komín čím skôr vyvložkovať, nakoľko môže dôjsť k znehodnoteniu stien domu a tak aj celého objektu. Pred vyvložkovaním komína je potrebné ho vyfrézovať. Tak sa z komína taktiež odstráni všetok decht. Po vyvložkovaní zabránite prieniku dechtu do prasklín a následne do samotného objektu.

Asi najhorším scenárom, ktorý sa môže stať je, že decht sa zapáli. Je potrebné okamžite zavolať požiarnikov, ktorí budú na oheň dohliadať. Oheň musí zhasnúť sám. V takom prípade sa nič nemusí stať, no ak prasknú steny komína, oheň môže zasiahnuť ďalšie objektu. Avšak len zriedkavo zhorí celý objekt.

Aby ste sa vyhli týmto problémom, dbajte na pravidelné čistenie komína. Veľmi pomôže vyvložkovanie komína nerezovými systémom. Vďaka vyvložkovaniu komína zabránite usadzovaniu dechtu na murive komína, zlepší ťah komína a zníži spotrebu vykurovacieho paliva.